Úvodník 10. čísla

Práve držíte v ruke jubilejné 10. číslo časopisu, ktorým zároveň začíname aj 4. ročník časopisu. V tomto čísle vám prinášame opäť niekoľko zaujímavých článkov – dozviete sa, ako funguje ponorka, spoznáte teóriu relativity a astrofyziku. Z biológie sme pre vás pripravili nielen pokračovania seriálov Rastliny okolo nás a Skvosty v rastlinnej ríši, ale prinášame aj ďalšie zaujímavé články o vtákoch, ale aj o inom človeku v nás alebo šiestych zmysloch v živočíšnej ríši. Ako pozvánku na jarnú prechádzku môžete brať článok o botanickej záhrade v Tatranskej Lomnici. Z medicíny sa zase venujeme častokrát spomínanej duševnej chorobe – schizofrénii. V seriáli o slovenských jaskyniach pokračujeme jaskyňami v Demänovskej doline. V seriáli o bridži sa v tomto čísle budeme venovať jeho prvej a základnej fáze – dražbe. Pre mladých informatikov sme pripravili krátky článok o algoritmoch triedenia zoznamov. Zo známych i menej známych osobností si v tomto čísle pripomenieme Jozefa Maximiliána Petzvala.

V neposlednom rade vám v tomto čísle prinášame aj vzorové riešenia úloh prvej série korešpondenčnej súťaže, výsledkovú listinu a zadania úloh druhej série. Pri opravovaní sme sa stretli s odpisovaním, ktoré bolo odmenené 0 bodmi, i viacerými veľmi zaujímavými slovnými spojeniami či novotvarmi. O tie najzaujímavejšie sa s vami podelíme. V 7. úlohe sme sa dozvedeli, že klepton je toxická kategória. V 10. úlohe bol korešpondenčný seminár MATMIX premenovaný na MATIMAX a dokonca aj MATRIX. V úlohe 15 sme zase zistili, že niektorí z vás by začali dražiť preto, lebo to treba. Iní si zase spočítali karty a zistili, že ich majú 85, aj keď na obrázku ich bolo len 14. Z novotvarov sme našli v úlohe 19 slová mandžel a mandželka, genetici by sa zase pozastavili nad adelami miesto alel. Uvidíme, čo všetko nám prinesie druhá séria korešpondenčnej súťaže.

Možno ste si v druhej polovici februára všimli nedostupnosť našej webovej stránky, ktorá je spôsobená prevodom domény časopisu. Tento proces bohužiaľ nemôžeme urýchliť. Preto sme počas tohto prechodného obdobia pre vás pripravili dočasné riešenie na adrese www.p-mat.sk/mladyvedec, ktoré síce neposkytuje úplnú funkcionalitu pôvodnej stránky, ale k základným informáciám sa na tejto stránke dostanete. Očakávame, že stránka by mohla byť opäť dostupná v prvej polovici marca. V prípade potreby e-mailového kontaktu nám môžete písať na adresu Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript. .

V tomto čísle vám opäť prinášame informácie o zaujímavých aktivitách iných organizácií v najbližších mesiacoch. Na poslednej strane obálky môžete nájsť pozvánku na dve zaujímavé akcie, ktoré sa budú konať v marci, a predstavenie enviroportálu. Na konferencii v Kysuckom Novom Meste sa môžeme stretnúť aj osobne, pretože jedným z príspevkov, ktoré odznejú na konferencii, bude aj príspevok o projekte a časopise Mladý vedec a ďalších popularizačných aktivitách v oblasti vedy a techniky.

Martin Hriňák