Fotoexkurzia botanickou záhradou v Tatranskej Lomnici

Jedna z najzaujímavejších slovenských botanických záhrad sa nachádza na území mesta Vysoké Tatry. Je ňou Expozícia tatranskej prírody Štátnych lesov TANAP-u v Tatranskej Lomnici.

Nájsť ju môžete veľmi jednoducho – umiestnená je vedľa známeho Múzea TANAP-u južným smerom. Pre verejnosť býva otvorená od začiatku mája do polovice septembra. Rozlohou je pomerne veľká – rozprestiera sa na ploche troch hektárov.

 

Celkový pohľad na botanickú záhradu

Návštevníci si môžu pozrieť byliny a dreviny, ktoré sa vyskytujú v Tatrách. Ich identifikáciu im umožňujú tabuľky, ktoré obsahujú slovenský a latinský názov príslušného druhu:

Počas prechádzok tatranskou prírodou, ba ani v rámci vysokohorskej turistiky niektoré vzácne skvosty milovníci flóry vidieť vôbec nemôžu, pretože často rastú vo veľkých vzdialenostiach od turistických chodníkov, v teréne, ktorý je pre bežného návštevníka Tatier neprístupný.

V roku 2009 sa v tejto botanickej záhrade nachádzalo 280 druhov rastlín. Rástli tu druhy vyskytujúce sa na vápencovom i žulovom geologickom podklade, aj druhy obľubujúce mokrade. Oči návštevníkov potešil pohľad na mak tatranský – endemický druh Tatier i Fatry, či dryádku osemlupienkovú – jeden z glaciálnych reliktov (podrobnejšie informácie o tejto rastline boli zverejnené v ôsmom čísle časopisu).

Mak tatranský (Papaver tatricum)

Najviac rastlín v Expozícii tatranskej prírody kvitne v máji a v júni. Počas hlavnej turistickej sezóny, ktorá v Tatrách zvyčajne trvá od júla do augusta, bola veľká časť tatranskej flóry už odkvitnutá. Rastliny v Tatrách sa prispôsobili vysokohorskému prostrediu, pre ktoré je charakteristické krátke vegetačné obdobie.

Záujemcovia o pestovanie tatranských rastlín si môžu priamo v areáli expozície kúpiť semená alebo sadeničky týchto rastlín. Na výber mali minulý rok 67 druhov, ktoré ponúkali pracovníci Štátnych lesov TANAP-u (napríklad vyhľadávaný klinček ľadovcový či veternicu narcisokvetú).

Klinček ľadovcový (Dianthus glacialis)

Na nasledujúcej strane vás pozývame na krátku fotoexkurziu touto botanickou záhradou (jednotlivé druhy boli zachytené fotoobjektívom 10. mája 2009). Možno bude pre vás vhodným podnetom k osobnej návšteve tohto prekrásneho areálu.

Veternica narcisokvetá (Anemone narcissiflora)

Kurička Gerardova (Minuartia gerardii)

Devätorník veľkokvetý (Helianthemum grandiflorum)

Devätorník alpínsky (Helianthemum alpestre)

Danica Božová
Foto: Vladimír Boža