Zaujímavé videá

„Komodský drak“ na love

Na tomto videu uvidíte najmohutnejšieho súčasného plaza varana komodského priamo v akcii – pri love byvola. Varan komodský dorastá do dĺžky až 3,5 m a po nažraní môže vážiť až 150 kg.

Vyskytuje sa na Komode a ďalších piatich ostrovoch patriacich k Indonézii. Pri love koristi používa dva typy útoku – buď sa do nej silno zahryzne a rotačným pohybom jej vytrhne veľký kus mäsa a korisť umiera na vykrvácanie, alebo ak je menej úspešný, korisť len mierne poraní svojimi ostrými zubami. To ale stačí na jej usmrtenie, pretože ich sliny obsahujú minimálne 50 skupín baktérií, ktoré spôsobia obeti ťažkú infekciu. Sami sú voči nim imúnni – keď varan počas súboja poraní iného varana, jeho imunitný systém si s infekciou hravo poradí.

http://www.youtube.com/watch?v=q7CQInAXoqY

Hlbokomorská chobotnica naživo

Pekné zábery chobotnice Vampyroteuthis infernalis, ktorú bežne v mori nestretnete – žije až 1 000 metrov pod morskou hladinou. Nie je to tak úplne chobotnica, ale niečo medzi chobotnicou a kalmárom, jediný žijúci zástupca svojho rodu. Budete ju vidieť pri plávaní, dýchaní a obrane pred nepriateľom a dozviete sa aj, ako je adaptovaná na nízku koncentráciu životne dôležitého kyslíka. Video je v anglickom jazyku.

http://www.youtube.com/watch?v=q5ZQH2Uzpew

Temnota oceánu

Chcete nazrieť do sveta, ktorý je pre väčšinu ľudí nedostupný? Oceánske hlbiny tvoria približne dve tretiny našej planéty a hoci je to nehostinné prostredie, nie je bez života. Veľa druhov živočíchov sa adaptovalo na život v temnom svete, kde prežiť znamená vidieť a nebyť videný. Uvidíte unikátne zábery mnohých exotických druhov, napríklad kolóniu medúz na „retiazke“ dlhej 14 metrov, najväčšie zuby v oceáne, ktoré sú také veľké, že ich majiteľ nemôže zavrieť ústa, a živočícha, ktorý inšpiroval tvorcov filmu Votrelec. Skutočnou perličkou je prichytenie samca hlbokomorskej ryby Melanocetus johnsoni, ktorý nájde 10-krát väčšiu samičku a splní svoju úlohu – zahryzne sa jej do brucha a ostane k nej prichytený. Po určitej dobe s ňou splynie, prepoja sa im krvné obehy a on jej bude až do smrti dodávať spermie.

http://www.youtube.com/watch?v=W9Er4dpUfrM

http://www.youtube.com/watch?v=00YJIyoZ56U

Lenka Veselovská