Článok v pdf
Mesto Masdar City sa chce stať najdokonalejšou komunitou s udržateľným rozvojom na svete. Buduje sa 17 km od hlavného mesta Spojených arabských emirátov Abú Zabí.
Celý projekt je prebieha pod vedením spoločnosti ADFEC (Abu Dhabi Future Energy Company), ktorá ho začala realizovať v roku 2006 s predpokladanými nákladmi takmer 20 miliárd amerických dolárov.
Projekt mesta navrhla firma Foster & Partners. V meste by malo trvalo žiť 45 000 až 50 000 ľudí a ďalší by mali denne dochádzať za pracovnými príležitosťami. Dokončenie prvej fázy bolo naplánované na rok 2009, ale neskôr kartami zamiešala ekonomická situácia, ktorá tento termín posunula, nič však nezmenila na pôvodnom zámere projektu.
Mesto, ktoré myslí za vás
Projekt Masdar City počíta s plochou 6 km2, napriek tomu je plánované ako mesto pre chodcov s dokonalým systémom miestnej dopravy a aickými elektrickými vozidlami. Obyvatelia tu budú môcť žiť a pracovať bez potreby vlastniť osobný automobil bez straty komfortu a pohodlia. Všetky návrhy a projekty sú založené na technológiách „Cleantech“, ktoré spájajú ekologické prístupy s najnovšími poznatkami vedy a výskumu, novými technológiami do posledných detailov. Urbanistické riešenie rešpektuje kultúrne a historické tradície miesta a je inšpirované pôvodnou architektúrou. Je dokonalým príkladom invenčného využitia pôvodného dizajnu na zníženie spotreby energie a zlepšovanie kvality životného prostredia. Špičkové technológie stretnete na každom kroku, od verejných priestorov až po inteligentné hi-tech vybavenie domácností.
Fasáda Masdarského inštitútu
Dotknú sa vás zelené prsty
Tradičné pasívne prvky ako sú zatienené kolonády, rolety a veterné veže rešpektujúce prirodzené teplotné výkyvy znižujú spotrebu energie, obmedzujú priamy dopad prudkého denného slnka a pomáhajú vytvoriť atraktívne a príjemné vonkajšie i vnútorné priestory. Riešenie obvodovej steny mesta a orientácia úzkych zatienených ulíc umožňujú maximálne využívať prúdenie chladného nočného vzduchu. Starostlivo naplánované zelené a vodné plochy taktiež prispievajú k zníženiu denných teplôt a prispievajú k harmonizácii mesta ako sociálneho priestoru. Zelené prsty, lineárne parkové plochy, oddeľujú a odhlučňujú zástavbu a vytvárajú príjemné zatienené oázy. Inteligentný dizajn, ktorý spája tradičné kultúrne prvky s moderným komfortom, nielen znižuje potrebu umelého osvetlenia a klimatizácie, ale spĺňa aj najvyššie stavebné normy budov.
Eldorádo pre študentov a vedcov
Masdar City sa má stať centrom vzdelávania, výskumu a vývoja, podobne ako napríklad Tsukuba Science City v Japonsku. Masdarský inštitút pre vedu a technológie, ktorý spolupracuje s MIT (Massachusettský technologický inštitút) v americkom Cambridge, sa sústreďuje na podporu inovačného výskumu, testovanie a vývoj technológií spĺňajúcich najprísnejšie kritériá udržateľného rozvoja. Spolupracuje napríklad aj s Medzinárodnou agentúrou pre obnoviteľnú energiu (IRENA), ktorá bude mať v tomto meste tiež svoje sídlo.
Nočný pohľad na Vedomostné centrum
Vzorové mesto alebo geto?
Skeptici, ako napríklad Nikolaj Ouroussoff, ktorý píše o architektúre pre New York Times, však tvrdí, že „to, čo Masdar skutočne reprezentuje, je kryštalické vyjadrenie celosvetového fenoménu, rastúceho rozdelenia sveta do uhladených uzavrených enkláv a get“. Podľa Ouroussoffa sa zdá, že predstava premysleného plánovania, ktorá by mohla zlepšiť život pre ľudstvo ako celok, zanikla niekedy v roku 1970 a „malé skupinky mimoriadne bohatých ľudí a vzdelaných vyšších stredných vrstiev nachádzajú riešenie v izolácii vo svojich vlastných opevnených mini-utópiách“.
To sa podľa Ouroussoffa podieľa nielen na rozvoji predmestských uzavretých komunít, ale aj na premenách mestských centier v mestách, ako sú Paríž a New York, na ihrisko pre turistov a bohatých. Masdar je podľa neho vyvrcholením tohto trendu – sebestačná spoločnosť vyvýšená na piedestál mimo dosahu väčšiny svetovej populácie. Tomu oponuje výrok Foster & Partners, ktorí tvrdia, že mesto bolo od začiatku určené pre život ľudí zo všetkých skupín spoločnosti, od študentov po servisných pracovníkov. „Nejde o sociálne vylúčenie,“ tvrdí. Čia vízia sa naplní, to ukáže čas.
Jedna zo solárnych elektrární zabezpečujúcich energiu pre mesto
Iva Adlerová Prevzaté z časopisu 21. STOLETÍ http://21stoleti.cz/blog/2010/12/22/masdar-citytechnologicky- zazrak-budoucnosti-v-pousti/ Preložil a upravil Martin Hriňák |