Zaujímavosti z vedy a techniky

Článok v pdf

Zaujímavý hrnček

Určite sa vám už stalo, že ste sa skoro popálili pri chytení plastového hrnčeka, do ktorého ste práve naliali horúci čaj alebo kávu. Tento hrnček je špeciálny v tom, že po naliatí horúcej tekutiny z jeho strán okamžite vystúpi izolujúci držiak, ktorý vám umožní chytiť pohár do ruky bez toho, aby ste sa popálili. Tvar izolujúceho útvaru môže byť prispôsobený požiadavkám odberateľa – môže tam byť napríklad jeho logo. Tento výrobok je zaujímavým praktickým využitím nových materiálov. Na webovej stránke výrobcu si môžete pozrieť video s ukážkou funkčnosti a objednať vzorku zdarma.

Zdroj: www.amronexperimental.com/Heatswell.html

 

Vodná váha

Zaujímavým nápadom je táto vodná váha. Obsahuje minimum mechanických častí a na jej fungovanie postačuje obyčajná voda. Do spodnej nádoby nalejete príslušné množstvo vody, primontujete rúrku so stupnicou, postavíte sa na váhu a vodný stĺpec vytlačí guľôčku k vašej hmotnosti. Na domácu úlohu sa zamyslite, na akom princípe táto váha funguje.

Zdroj: gadgets.vtm.zive.cz/vodni-vazeni/a-21426/default.aspx

 

Vodný alarm

Do tretice sa budeme venovať vode. Tento vodný alarm môžete použiť všade tam, kde by väčšie množstvo vody mohlo niečo poškodiť – či už v kúpeľni, kuchyni alebo niekde úplne inde. Stačí ho položiť na príslušné miesto a v prípade, že sa k nemu dostane voda, upozorní vás na to hlasným pískaním. V jednom balení sa dodávajú tri kusy a podľa výrobcu batérie vydržia tri roky.

Zdroj: gadgets.vtm.zive.cz/vodni-alarm/a-21317/default.aspx