Úvodník 15. čísla

Článok v pdf

 

Práve držíte v rukách 15. číslo časopisu Mladý vedec, ktoré je jubilejné aj tým, že posledná strana tohto časopisu má poradové číslo 600, čo už je úctyhodné číslo. V časopise vám na vnútornej dvojstrane prinášame vyhodnotenie 4. ročníka fotografickej súťaže. Tento rok sme opäť dostali množstvo pekných fotografií, takže sme sa rozhodli odmeniť všetkých zapojených predplatným časopisu a autorom najzaujímavejších fotografií zasielame aj pekné tričká.

Na poslednej strane obálky prinášame objednávku časopisu pre záujemcov, ktorí si ho ešte nestihli objednať – bezplatné vydávanie časopisu končí tento rok a budúcnosť časopisu bude závisieť len od vás.

23. septembra sa nielen v Bratislave uskutočnila Noc výskumníkov 2011. Stánok časopisu Mladý vedec ste mohli nájsť v bratislavskom nákupnom centre Avion. Jeho prezentácia bola celkom úspešná – nezastavil som sa v ňom od10.00 do polnoci a zastavilo sa pri ňom viac než tisíc ľudí. Záujem bol nielen o najlacnejšiu raketu, vznášadlo, inteligentnú plastelínu, sliz či sviečku ako hojdačku, ale aj o ďalšie videá a staršie čísla časopisu, ako vidieť aj na obrázku nižšie.

V tomto čísle časopisu vyhlasujeme jubilejný 5. ročník korešpondenčnej súťaže časopisu Mladý vedec a 17. ročník korešpondenčnej súťaže časopisu MATMIX. Dúfam, že sa do nich zapojíte v hojnom počte.

Z biológie sa venujeme tradičným seriálom Rastliny okolo nás, Skvosty v rastlinnej ríši a Operence okolo nás, pokračujeme aj druhým pokračovaním seriálu o vzniku usporiadania v bunke. Okrem nich prinášame zaujímavý článok o pavúčom hodvábe a endoparazitoch – cudzopasníkoch, ktoré môžu žiť aj v nás.

Geografická časť časopisu sa venuje Prielomu Dunajca a Plitvickým jazerám. Seriál článkov o jaskyniach pokračuje Veľkou Stanišovskou jaskyňou. V bridžovom seriáli sa v tomto čísle venujeme bezpečnej zohrávke. Seriál osobnostínám priblíži dve významné osobnosti – Johannesa Kepleraa Alfreda Nobela. Práve začiatkom októbra boli vyhlásené Nobelove a Ig Nobelove ceny, ktoré vám priblížime v nasledujúcom čísle časopisu.

Martin Hriňák