Úvodník 16. čísla

Článok v pdf

 

Máme tu už rok 2012 a s ním aj šiesty ročník vydávania časopisu. Keďže nezdieľam obavy o konci sveta v tomto roku, som presvedčený, že nie je ani posledný. Politická situácia je turbulentná, blížia sa parlamentné voľby, my však stále odstávame apolitickí a prinášame vám opäť množstvo zaujímavých faktov.

V tomto čísle časopisu nájdete vyhodnotenie prvej série piateho ročníka našej korešpondenčnej súťaže. Sme radi, že sa do nej zapojilo viac riešiteľov ako minulý rok. Pre najúspešnejších máme už teraz pripravené množstvo zaujímavých cien – kníh, časopisov, ale aj iných vecných cien. Záujemcovia o ne, ktorí sa nestihli zapojiť do prvej série, sa stále môžu zapojiť do druhej – nič nie je stratené a dobrým výkonom sa môžu dostať na ocenené miesta. Popri zvýšenom počte riešiteľov nás teší aj oveľa vyšší priemerný počet bodov a zvýšená úspešnosť úloh s postupom riešenia.

Z ďalších článkov sa v rámci biológie venujeme tradičným seriálom Rastliny okolo nás, Skvosty v rastlinnej ríši a Operence okolo nás. Tretím pokračovaním seriálu o vzniku usporiadania v bunke ukončujeme tento krátky seriál. Okrem nich prinášame zaujímavý článok o večne mladom axolotlovi, z biológie človeka sa venujeme tomu, prečo ľudia plešivejú a akú úlohu zohráva tuk v našom živote.

Sľúbený seriál článkov o Nobelových cenách začíname v tomto čísle článkom o Nobelovej cene za fyziológiu alebo medicínu. Priblížime si cestu tohtoročných laureátov tejto ceny k ich objavom.

V geografickej časti sa v tomto čísle prenesieme do Vietnamu do zátoky Ha Long, v ktorej absolvujeme krátku fotoexkurziu.

Z matematiky prinášame vzorové riešenia prvej série korešpondenčnej súťaže MATMIX s komentármi a zadania druhej série tejto súťaže.

Bridžový seriál pomaly začína naberať na náročnosti a v tomto čísle sa venujeme pokročilej obrane. Keďže úlohy korešpondenčnej súťaže týkajúce sa bridžu majú pomerne nízku úspešnosť, odporúčam riešiteľom tejto súťaže prejsť si archív nášho časopisu a oboznámiť sa s touto hrou od začiatku.

Seriál o známych osobnostiach sa v tomto čísle venuje dvom fyzikom – Maxovi Bornovi a Wernerovi Heisenbergovi, ktorí výrazne ovplyvnili fyziku dvadsiateho storočia tým, že formulovali základné princípy kvantovej fyziky.

Prajem vám úspešné vykročenie do druhého polroka v škole, veľa úspechov pri riešení úloh korešpondenčných súťaží, ktoré sme vám v tomto čísle priniesli, a hlavne príjemné čítanie jednotlivých článkov.

Martin Hriňák