Úvodník 19. čísla

 

Nestáva sa často, že by sme mali v časopise také množstvo príspevkov, že sa doň nezmestia, avšak práve toto číslo je príkladom takejto situácie, keď sme museli presunúť niekoľko článkov do nasledujúceho čísla. Som však rád, že nás starí, ale aj noví autori zásobujú kvalitnými článkami. Na výsledkovú listinu po prvej sérii korešpondenčnej súťaže už taktiež nezostalo miesto, nájdete ju preto v kompletnom znení na našej webovej stránke www.mladyvedec.sk. V tomto čísle časopisu však nájdete vzorové riešenia prvej série a zadania druhej série. Vzhľadom na priestorové obmedzenie sme sa rozhodli presunúť aj článok o nositeľoch Nobelových cien za rok 2012 do nasledujúceho čísla. Verím však, že oceníte tie články, ktoré sme do tohto čísla časopisu zaradili.

V tomto čísle máme výrazné zastúpenie geológie – prvý článok sa venuje výrobe umelých diamantov a diamantových vrstiev s množstvom zaujímavých obrázkov, druhý vám priblíži prácu v podzemnej bani Hnúšťa – Mútnik.

Biológii sa v tomto čísle venujeme nielen v seriáloch Rastliny okolo nás, Skvosty v rastlinnej ríši a Operence okolo nás, ale nájdete v ňom aj článok Najmenšia v Európe o najmenšej európskej šelme – lasici myšožravej. Na rozhraní biológie a medicíny sa pohybuje článok Animoterapia – terapia za pomoci zvierat, v ktorom nájdete informácie o tom, ako a akým spôsobom môžu pomáhať zvieratá ľuďom pri rôznych ochoreniach a problémoch.

V rámci aktuálnych informácií o zaujímavých súťažiach prinášame krátku reportáž z programátorskej súťaže ACM ICPC.

Matematická súťaž MATMIX má za sebou taktiež prvú sériu úloh a v tomto čísle prinášame ich vzorové riešenia a zároveň aj zadania druhej série. Riešiteľom našej korešpondenčnej súťaže odporúčam prezrieť si jednotlivé vzorové riešenia prvej série úloh, možno vám budú nápomocné pri riešení našej korešpondenčnej súťaže.

V článku Južný Sudán – krajina, kde sa zastavil čas si môžete prečítať zaujímavé informácie o tejto málo známej africkej krajine z pohľadu našej dlhoročnej prispievateľky. Ak máte záujem pomôcť juhosudánskym deťom vzdelávať sa, v článku nájdete bližšie informácie o tom, ako to môžete urobiť. Na našom webe zároveň nájdete pôvodnú (rozšírenú) verziu tohto článku s väčším množstvom textu i fotografií. V bridžovom seriáli pokračujeme druhým článkom o systematickej dražbe, v tomto čísle sme sa zamerali na druhé kolo dražby. Osobnosťou tohto čísla je Francis Bacon. V článku o aktivitách neziskovej organizácie P-MAT sa dozviete, že práve v tomto čase prebieha Festival fyzikálnych filmov, do ktorého sa môžete zapojiť aj vy.

Na našej webovej stránke nájdete v sekcii Vaše články článok Danice Božovej o ponuke materiálov na environmentálnu výchovu a vzdelávanie od SAŽP a Evy Chmielewskej o mongolských zeolitoch. Zároveň vám týmto chcem pripomenúť možnosť zverejniť na našom webe aj vaše články, práce stredoškolskej odbornej činnosti, biologickej olympiády či iných súťaží. Na záver vám chcem už len popriať príjemné prežitie veľkonočných sviatkov.

Martin Hriňák