Festival fyzikálnych filmov

 

 

Zábavné pokusy, fascinujúca fenomény, tajuplné osobnosti fyziky – je na vás, akú tému si zvolíte. Chcete vysvetliť, prečo je obloha modrá? Alebo sa zahrať na Teslu či Edisona? Fantázii sa medze nekladú.

Nezisková organizácia P-MAT spolu s Fakultou matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave rozbieha nový projekt s názvom Festival fyzikálnych filmov. Je to súťaž v krátkych amatérskych filmoch o fyzike, fyzikoch, fyzikároch, alebo jednoducho filmov z fyzikálneho prostredia.


O čo ide?

Na festival prijímame všetky hrané, animované alebo dokumentárne filmy v dĺžke trvania 1 až 15 minút. Filmy by mali byť nápadité a vtipné a aspoň trochu poučné. Najlepšie filmy vyberie odborná porota a premietneme ich v rámci záverečného filmového festivalu, ktorý plánujeme uskutočniť v máji v Bratislave. Vyvrcholením festivalu bude slávnostné ocenenie víťazov. Prihlásenie do súťaže, ako aj vstup na festival, je bezplatné. Po jeho ukončení budú všetky súťažné videá voľne dostupné na internete, aby sa dali zdieľať a používať.


Kto môže súťažiť?

Zapojiť sa môžu všetci študenti základných a stredných škôl v tímoch alebo ako jednotlivci. Tvorivý kolektív nie je viazaný na príslušnosť ku škole, a preto sa môžu zapojiť aj členovia centier voľného času, krúžkov či jednotlivci.

 

 


Fyzikálne filmy

Fyzika nie je uzavretá v školských učebniach alebo laboratóriách. Fyzika je všade okolo nás a denne sa s ňou mnohí stretávate. Túto rozmanitosť fyziky môžete zachytiť vo svojom diele a podeliť sa s nami o ňu. Ako autori filmov prihlásených na Festival fyzikálnych filmov máte možnosť prostredníctvom svojho filmu prezentovať svoj pohľad na fyziku, fyzikálne javy okolo nás aj na samotných fyzikov.

Fyzika sa často v očiach žiakov, ale aj dospelých, redukuje na ťažké vzorce alebo na nudných vedcov v bielych plášťoch. My ale vieme, že to tak nie je. Objavte svet veľkých príbehov a fascinujúcich objavov prostredníctvom filmu. Natočte krátke fyzikálne video a prihláste sa s ním na Festival fyzikálnych filmov.

Sledujte novinky na www.facebook.com/fyzikalnefilmy a na stránke www.fyzikalnefilmy.sk.

Organizáciu podujatia zastrešuje nezisková organizácia P-MAT, ktorá sa venuje popularizácii vedy a podpore nadaných detí v matematike a fyzike. Zoskupuje dobrovoľníkov z radov stredoškolákov a vysokoškolákov, ktorí sa venujú talentovaným žiakom v tejto oblasti. Má bohaté skúsenosti s organizovaním celoslovenských súťaži z fyziky a matematiky, ako aj jednodňových podujatí pre školy.

Projekt Festival fyzikálnych filmov bol podporený Nadáciou Orange.