Úvodník 21. čísla

Článok v pdf

 

Naša žiadosť o dotáciu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR, o ktorej som písal v predchádzajúcom čísle časopisu, bola úspešná, a tak výška predplatného v tomto školskom roku ostáva nezmenená. Zároveň budeme na našom webe opäť do konca tohto kalendárneho roka zverejňovať kompletné články tak, ako budú zverejnené v časopise. Pri niektorých článkoch dokonca nájdete na našom webe ich rozšírenú podobu, ktorá sa nezmestila do tlačenej verzie časopisu (týka sa to najmä článkov s rozsiahlym fotografickým materiálom).

Na konci minulého roka po vydaní 20. čísla časopisu sme na základe reklamácie zistili, že jedna obálka s riešeniami korešpondenčnej súťaže nebola vyhodnotená. Tieto riešenia sme dodatočne opravili a na našom webe sme zverejnili upravenú výsledkovú listinu.

Po niekoľkých rokoch by sme chceli opäť vytlačiť tričká s logom časopisu Mladý vedec a zaujímavým motívom. Keďže od záujmu sa odvíja aj cena trička, chcem vás požiadať, aby ste nám v prípade záujmu o tričko zaslali e-mail, v ktorom uvediete, o koľko tričiek máte záujem. Predpokladaná cena je 7 € za kus plus poštovné a balné (v závislosti od počtu objednaných kusov od 1,5 €).

V tomto čísle časopisu nájdete v rámci sekcie Predstavujeme rozhovor s Pavlom Kráľom o akcii Čisté vody o tom, ako sa čistia tatranské plesá. Zároveň vám prinášame aj prehľad aktivít našej neziskovej organizácie za minulý školský rok.

Seriál Rastliny okolo nás sa v tomto čísle zameral na smrekovec opadavý, ktorý je zaujímavou výnimkou medzi ihličinami. V článku Obrnené pevnosti sa venujeme dinosaurom z obdobia kriedy. Zo seriálu o Operencoch okolo nás sme vám priniesli článok o orešnici perlovanej.

V rámci seriálu o významných osobnostiach sa v tomto čísle dočítate o veľmi divnom chlapčisku, Evaristovi Galoisovi, zakladateľovi teórie grúp.

Sme radi, že sme získali nového prispievateľa, ktorý sa bude venovať chémii. V tomto čísle prinášame jeho prvý článok o tom, ako chémia zmenila náš život. Keďže Michal Májek je aktívny bloger, jeho ďalšie články si môžete pozrieť aj na webe.

Zo súťaží sa v tomto čísle venujeme najmä vyhodnoteniu 6. ročníka fotografickej súťaže – víťaznú fotografiu ste už mohli vidieť na titulnej stránke časopisu. Opäť vám prinášame zadania prvej série korešpondenčnej súťaže nášho časopisu i časopisu MATMIX. Zo súťaží konaných v zahraničí sa venujeme celosvetovému finále súťaže ACM ICPC a Medzinárodnej olympiáde v informatike.

Bridžový seriál venujeme Bridžovým kúzlam – naučíte sa, ako zbytočne neprichádzať o zdvihy.

Po dlhšom čase zverejňujeme aj článok z astronómie – venujeme sa Nášmu červenému susedovi – Marsu.

Verím, že si v tomto čísle Mladého vedca nájdete články, ktoré vás zaujmú a o ktorých sa budete môcť porozprávať či už v škole na hodinách, ale aj doma či s kamarátmi.

Martin Hriňák