Úvodník 23. čísla

Článok v pdf

 

Rok 2014 nám priniesol vo vydávaní časopisu dôležitú zmenu – zmenil sa vydavateľ časopisu. Už ním nie je nezisková organizácia P‑MAT, n. o., ale spoločnosť APROMOD, s. r. o. Pre vás, našich čitateľov, sa však nič okrem korešpondenčnej adresy nemení. Verím, že táto zmena časopisu prospeje. Zároveň vás chcem vyzvať na čo najskoršie objednanie časopisu na nasledujúci školský rok – ceny pre predplatiteľov ostávajú nezmenené.

V korešpondenčnej súťaži sme opravili a vyhodnotili druhú sériu a pripravili hodnotné knižné aj neknižné odmeny pre najlepších riešiteľov. Keďže 25. úlohu opäť nikto nevyriešil, ponechávame ju ako prázdninovú bonusovú úlohu – kto ju vyrieši a svoje riešenie pošle spolu s riešeniami 1. série korešpondenčnej súťaže nasledujúceho ročníka, získa bonusových 9 bodov.

Aj tento rok vyhlasujeme fotografickú súťaž časopisu Mladý vedec – podrobnosti o nej nájdete na štvrtej strane obálky. Verím, že nám aj tento rok zašlete pekné a zaujímavé fotografie, ktoré potom uverejníme v nasledujúcom čísle časopisu a aj na našej webovej stránke.

V tomto čísle časopisu začíname nový seriál Andreja Osuského o tom, ako si vyrobiť vlastnú robotickú ponorku. Týmto seriálom nadväzujeme na veľmi úspešný seriál toho istého autora, v ktorom nám ukázal, ako si môžeme vyrobiť a naprogramovať vlastného robota. Z techniky sa v tomto čísle venujeme opäť betónu – presnejšie jeho histórii. V seriáli o osobnostiach si pripomíname významného slovenského matematika Štefana Schwarza – tento rok uplynulo 100 rokov od jeho narodenia. V bridžovom seriáli sa krátko venujeme téme prvého zdvihu a jeho významu pre osud celej partie.

Z biológie máme v tomto čísle opäť široké zastúpenie článkov – v článku Vtáka poznáš po perí a perie po jedle sa dozviete, akým spôsobom ovplyvňuje strava sfarbenie niektorých vtákov. V seriáli Operence okolo nás sa venujeme kulíkovi riečnemu. Zaujímavý článok prinášame aj o jasoňovi červenookom. Z dôb dávno minulých si pripomenieme Legendárny súboj dvoch dinosaurov. S blížiacim sa letom a zberom lesných plodov je aktuálny aj článok o čučoriedkach a borievkach.

Z matematiky vám okrem článku o Štefanovi Schwarzovi prinášame aj niekoľko úloh z korešpondenčnej súťaže časopisu MATMIX.

Z geografie sa opäť vrátime do Petrohradu – prinášame pokračovanie článku z minulého čísla časopisu. Na Slovensku však máme tiež zaujímavé miesta, ktoré sa oplatí vidieť – o dvoch z nich sa dozviete v článku Tipy na výlety.

Prajem vám príjemné prežitie letných prázdnin a veľa krásnych zážitkov.

Martin Hriňák