Úvodník 25. čísla

Článok v pdf

 


Je tu opäť vianočné obdobie a s ním prichádza aj decembrové číslo časopisu. Jeseň je už tradične bohatá na množstvo aktivít súvisiacich s vedou a technikou a jej popularizáciou – hlavným podujatím v tejto oblasti je Týždeň vedy a techniky na Slovensku. Časopis Mladý vedec sa doň zapojil ako mediálny partner a v tomto čísle preto prinášame niekoľko reportáží z jednotlivých aktivít, ktoré sa počas neho konali. Verím, že vás zaujmú a že sa v budúcom roku tohto podujatia zúčastníte aj vy.

Ako ukazuje aj titulná stránka, v seriáli Postavte si robotickú ponorku sme sa dostali k jej dokončeniu a testovaniu v oceáne. Na našej webovej stránke a aj na našom profile na Facebooku
www.facebook.com/casopismladyvedec
nájdete zaujímavé video z tohto testovania, v ktorom uvidíte, čo všetko táto ponorka dokáže. Na našom vyššie uvedenom profile priebežne zverejňujeme aj iné zaujímavé videá, obrázky, animácie a články, ktoré putujú internetom a ktoré sa do tlačenej verzie časopisu nedostanú, takže ak máte o ne záujem, odporúčam vám, aby ste sa prihlásili na ich odber a zapojili sa aj do diskusií, ktoré k niektorým príspevkom prebiehajú.

V tomto čísle časopisu sa v rámci seriálu Rastliny okolo nás venujeme trom ihličnanom – smreku, jedli a tisu. Témou článku v seriáli Operence okolo nás je sokol myšiar. Zaujímavým živočíchom je aj výborný imitátor s krásnym chvostom – lyrochvost nádherný.

V rámci reportáží z podujatí a súťaží vám prinášame informácie z Festivalu vedy a techniky, Týždňa vedy a techniky na Slovensku, Zoologického kongresu a Festivalu vedeckých filmov.

Ďalším aktuálnym článkom je aj článok o Nobelovej cene za fyziku za vynález účinných a efektívnych modrých diód, s ktorým sa dnes už stretávame bežne, aj keď ich priamo nevidíme. Dozviete sa v ňom, aká dlhá bola cesta ocenených vedcov k tomuto objavu a čo všetko na nej museli prekonať, kým sa im podarilo vytvoriť tento zdroj svetla.

Seriál o osobnostiach je venovaný Márii Curie-Sklodowskej. Bola neobyčajnou ženou, ktorá dokázala získať dokonca až dve Nobelove ceny.

V článku o jaskyni Mažarná vám dáme tip na výlet a priblížime vám túto zaujímavú jaskyňu, do ktorej môžete vstúpiť aj sami, bez sprievodcov.

Bridžový seriál pokračuje trochu náročnejším – aj keď kratším – článkom o nútených výnosoch, ktoré patria do arzenálu skúsených hráčov.

V neposlednom rade vám opäť prinášame dve súťaže – korešpondenčnú súťaž matematického časopisu MATMIX a našu korešpondenčnú súťaž. Verím, že vám riešenie ich úloh spríjemní zimné prázdniny a opäť sa do nich zapojíte v hojnom počte.

Martin Hriňák