Úvodník 26. čísla

Článok v pdf

 


Ďalší školský rok sa končí a s týmto obdobím prichádza aj ďalšie číslo nášho časopisu. Najbližšie dva mesiace prázdnin vám prinesú čas na oddych, my však budeme pre vás pripravovať ďalšie číslo časopisu. Nasledujúci školský rok so sebou prinesie aj zmeny v distribúcii časopisu. Aby sme oslovili širšie publikum čitateľov, bude časopis distribuovaný aj cez spoločnosť ARES. S tým bude spojená aj na prvý pohľad zvýšená cena časopisu vo výške 2,55 €, ktorá sa pri odbere cez túto spoločnosť nebude deliť na cenu za predplatné časopisu a cenu za poštovné a balné, ale bude konečnou cenou. V prípade odberu jedného časopisu je pre vás dokonca výhodnejšia (miesto 9,45 € zaplatíte len 7,65 €). Pre hromadných odberateľov tu však stále máme doterajší spôsob odberu časopisu v cene 1,35 € za jeden časopis plus poštovné a balné. Verím, že túto možnosť budete aj naďalej využívať, aby ste mali časopis za čo najnižšiu cenu.

V seriáli Postavte si robotickú ponorku sme sa dostali do záverečnej fázy – v tomto čísle nájdete tipy na to, ako môžete svoju ponorku vylepšiť a kde môžete hľadať ďalšie inšpirácie. Na našej webovej stránke a aj na našom profile na Facebooku

www.facebook.com/casopismladyvedec

nájdete aj ďalšie video z jej testovania.

Seriál o osobnostiach je v tomto čísle venovaný dvom osobnostiam z rozličných časových období a rozličných oblastí pôsobenia – Albertovi Schweitzerovi a Françoisovi Dominiquovi Aragovi.

Pre turistov sme pripravili aj tento rok dva tipy na výlety – hrad Blatnica a Krásnohorskú jaskyňu.

V biologickej časti časopisu nájdete článok o žltohlave najvyššom v seriáli Skvosty v rastlinnej ríši, ruži šípovej a púpave lekárskej sa venujeme v seriáli Rastliny okolo nás. Pre záujemcov o sledovanie vtáctva prinášame nielen článok o sojke obyčajnej v seriáli Operence okolo nás, ale aj článok o tom, aké ďalekohľady sú vhodné na pozorovanie vtákov a ako postupovať pri ich výbere.

Uzavreli sme aj 8. ročník korešpondenčnej súťaže – víťazkou tohto ročníka sa stala Michaela Dlugošová z Gymnázia Kukučínova Poprad, ktorej týmto gratulujeme. Ďalším úspešným riešiteľom blahoželáme a posielame vecné ceny. Skončila sa aj korešpondenčná súťaž časopisu MATMIX – v tomto čísle prinášame riešenia šiestich zaujímavých matematických úloh.

V rámci pozvánok na akcie našich partnerov vás pozývame na Festival vedeckých filmov 2015 – počas prázdnin máte dostatok času na to, aby ste si premysleli tému svojho vedeckého filmu a zapojili sa aj do tejto súťaže.

Bridžový seriál pokračuje článkom Stratová na stratovú, v ktorom sa dozviete, ako sa dá realizovať úspešná zohrávka aj v zdanlivo beznádejných situáciách.

Na záver vám chcem ešte pripomenúť 8. ročník fotografickej súťaže a verím, že sa do nej opäť v hojnom počte zapojíte.

Martin Hriňák