Úvodník 27. čísla

Článok v pdf


V tomto predvianočnom čase dostávate 27. číslo časopisu Mladý vedec, prvé v tomto školskom roku. Oproti predchádzajúcim rokom je tu badateľný výraznejší časový posun v jeho vydávaní, ktorý bol spôsobený viacerými faktormi, pričom jedným z nich bolo aj oneskorené uhrádzanie faktúr za časopisy. Verím však, že ďalšie čísla už vyjdú v plánovanom termíne – v apríli a júni.

V tomto čísle sme si pre vás pripravili aj jedno prekvapenie – fotohádanku, ktorú nájdete na 4. strane obálky. Vaše tipy očakávame na našej e-mailovej adrese Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript. . Vyžrebovaných úspešných tipujúcich odmeníme vecnými cenami – perami s logom časopisu.

V časopise nájdete v rámci seriálu Rastliny okolo nás tri rastliny, ktoré môžete bežne nájsť v prírode okolo nás – lykovec jedovatý, jesienku obyčajnú a kokorík voňavý.

Z geografie tentoraz zamierime do národného parku Capitol Reef v Spojených štátoch amerických a priblížime si jeho históriu a súčasnosť.

Seriál o osobnostiach je v tomto čísle venovaný dvom osobnostiam. Tou známejšou je Albert Einstein – symbol vedy a ľudskosti. Článok o ňom však nebude o jeho výskume a objavoch, aj keď sa im úplne nevyhneme, ale bude skôr filozofickým zamyslením nad jeho životom. Tou menej známou osobnosťou je John Harrison – hodinár par excellence. V článku o ňom si priblížime, ako sa postupne spresňovalo meranie času.

Tak, ako po iné roky, aj tento rok vyhlasujeme korešpondenčnú súťaž – tento ročník bude už deviaty. Zadania súťažných úloh nie sú veľmi náročné, a tak veríme, že sa do tejto súťaže zapojíte vo veľkom počte.

Korešpondenčná súťaž časopisu MATMIX má zverejnené netradične zadania dvoch sérií súťažných úloh, takže počas vianočných sviatkov budete mať o zábavu postarané.

Od začiatku školského roka sa stihlo uskutočniť viacero zaujímavých akcií – prinášame vám reportáže z dvoch z nich: z Festivalu vedy a techniky v článku Festival vedy a techniky 2015 a z Týždňa vedy a techniky v článku Tohtoročný Týždeň vedy si „posvietil“ na výsledky slovenských bádateľov. Veríme, že vás tieto články inšpirujú a do podobných aktivít sa v tomto školskom roku zapojíte aj vy.

Bridžový seriál pokračuje článkom Stratégia obrancov v strednej hre, v ktorom sa dozviete, ako máte postupovať, aby ste dokázali úspešne brániť príliš vysoké záväzky súperov.

S prianím pokojného prežitia vianočných sviatkov sa s vami lúči

Martin Hriňák