Úvodník 28. čísla

Článok v pdf

V tomto jarnom, 28. čísle časopisu, sme si pre vás pripravili opäť sériu článkov v známych seriáloch Rastliny okolo nás (v tomto čísle sa dozviete zaujímavé informácie o záružlí močiarnom), Operence okolo nás (tentoraz sa venujeme labuti hrbozobej, ktorú pozná asi každý) a Skvosty v rastlinnej ríši (článok z tohto seriálu sa venuje poniklecu slovenskému, ktorý je aj na titulnej stránke časopisu).

Prinášame vám však aj novú sériu článkov, ktoré sme pripravili v spolupráci s magazínom Go Green Car. Tento magazín je určený pre záujemcov o informácie a kúpu vozidiel s ekonomickou prevádzkou, ktoré sú súčasne ohľaduplné k životnému prostrediu. Zo širokej ponuky článkov tohto magazínu sme si do tohto čísla vybrali zaujímavý koncept bicykla s elektrickým pohonom a krátky článok o zaujímavej automobilke.

V článku z astronómie vám prinášame obrázky Pluta s doteraz najvyšším rozlíšením.

Sme radi, že ste sa do korešpondenčnej súťaže zapojili vo väčšom počte ako minulý rok, taktiež nás potešilo, že ste vyriešili všetky úlohy s postupom riešenia, aj keď nikto ich nevyriešil všetky súčasne. Prekvapivo sa najťažšou úlohou stala jednobodová piata úloha – skoro všetci ste uviedli, že

Albert Einstein získal Nobelovu cenu v roku 1921. To však nie je správnou odpoveďou, pretože Albertovi Einsteinovi síce bola udelená Nobelova cenu za rok 1921, avšak získal ju až v roku 1922.

Matematická súťaž MATMIX má za sebou ďalšie kolo a v tomto čísle vám prinášame vzorové riešenia prvej série tejto korešpondenčnej súťaže.

Keďže fotohádanku z minulého čísla zatiaľ nikto správne nevyriešil, ponechávame ju aj v tomto čísle, pričom vám poradíme – správnu odpoveď nájdete v článku Národný park Capitol Reef. Vaše odpovede očakávame na našej e-mailovej adrese Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript. . Vyžrebovaných úspešných tipujúcich odmeníme vecnými cenami – perami s logom časopisu.

V rámci pozvánok a reportáží z rôznych podujatí sa v tomto čísle dozviete zaujímavé informácie o Trenčianskom robotickom dni. Zároveň vám prinášame pozvánku aj na tohtoročných Festival vedeckých filmov, ktorý sa uskutoční na konci júna v Bratislave.

Bridžový seriál pokračuje článkom Keď pravidlá neplatia, v ktorom sa dozviete, že každé pravidlo má aj svoje výnimky, a aj to, ako tieto výnimky spoznať.

Seriál o osobnostiach je v tomto čísle venovaný dvom osobnostiam. Prvou je Carl Gustav Jung, podľa ktorého človek posudzuje podľa toho, aký sám je. Druhou je Augustín Jean Fresnel, ktorý vás presvedčí, že i silná šošovka môže byť veľmi tenká.

Verím, že si v časopise nájdete mnoho informácií a článkov, ktoré vás zaujmú, a že sa opäť zapojíte do našich súťaží.

Martin Hriňák