Úvodník 30. čísla

Článok v pdf

Po prázdninovej prestávke sme tu opäť s naším časopisom a množstvom zaujímavých článkov z geografie, biológie, matematiky, fyziky, techniky či bridžu, informáciami o zaujímavých podujatiach a súťažiach.

Naša geografická reportáž sa v tomto čísle časopisu venuje Rwande – africkej krajine, ktorú niektorí nazývajú aj Švajčiarsko Afriky. To, či je to oprávnené pomenovanie, sa už dozviete v samotnom článku Rwanda – Švajčiarsko Afriky?

Biológii sa venujeme v piatich článkoch – v seriáli Operence okolo nás bližšie spoznáte brhlíka lesného, v seriáli Skvosty v rastlinnej ríši spoznáte klinček ľadovcový a  klinček peristý, seriál Rastliny okolo nás sa venuje lastovičníku väčšiemu. Autorka týchto troch článkov, Danica Božová, je nielen aktívnou autorkou, ale aj bežkyňou a propagátorkou nášho časopisu – na Medzinárodnom maratóne mieru v Košiciach vyhrala svoju vekovú kategóriu, k čomu jej úprimne blahoželáme.

Článok Výnimka potvrdzuje pravidlo vám priblíži niekoľko organizmov, ktoré sa niečím zaujímavým odlišujú od im podobných organizmov a akú konkurenčnú výhodu tým získali. Autorkou tohto článku je Lenka Gahurová, ktorá doteraz prispievala do nášho časopisu pod menom Lenka Veselovská. Týmto jej aj touto cestou prajeme všetko najlepšie do života s novým menom.

V článku Exotické ovocie juhovýchodnej Ázie prinášame informácie o troch zaujímavých plodoch, ktoré sa občas objavia aj na pultoch našich obchodov. Podobné články vás budú čakať aj v nasledujúcich číslach časopisu – postupne sa budeme venovať ovociam jednotlivých častí celého sveta.

Z osobností vedy sme si do tohto čísla vybrali dve – Reného Descartesa – premýšľajúceho gavaliera povolaného pre hľadanie pravdy – a Jamesa Dewara – vynálezcu termosky.

Automobilovej technike sa venujeme v článku Záchranný elektrošpeciál. V bridžovom seriáli sa v tomto i niekoľkých najbližších číslach budeme venovať podrobnému opisu dražobného systému Tatry.

Zo zaujímavých podujatí prinášame informácie o dvoch – o Vedeckom veľtrhu 2016, ktorý sa uskutočnil v septembri tohto roku, a o Týždni vedy a techniky, ktorý sa uskutoční začiatkom novembra po celom Slovensku.

Zo súťaží prinášame vyhodnotenie 9. ročníka fotografickej súťaže, zadania 10. ročníka korešpondenčnej súťaže a zadania korešpondenčnej súťaže časopisu MATMIX.

Prinášame aj vyhodnotenie fotohádaniek – na prvej fotohádanke sa nachádzala vrása v národnom parku Capitol Reef. Na druhej fotohádanke sa nachádzali plody konvalinky voňavej. Na poslednej strane tohto čísla časopisu vám zároveň prinášame novú fotohádanku – svoje tipy nám zasielajte do konca novembra. Môžete nám ich zaslať spolu so svojimi riešeniami úloh korešpondenčnej súťaže.

Martin Hriňák