Úvodník 35. čísla

Článok v pdf

Ani sme sa nenazdali a už je tu opäť koniec kalendárneho roka. Po predvianočnom zhone prichádza zároveň aj čas pokoja a oddychu a verím, že vám tento čas spríjemníme aj s naším časopisom. O tom, ako zaujímavo si dokážu vedci vyzdobiť svoje vianočné stromčeky, sa môžete presvedčiť na poslednej strane obálky časopisu.

Prvá reportáž nás zavedie do Spojených štátov amerických do Doliny smrti, ktorú asi skôr poznáte pod názvom Údolie smrti. Prečo sa používajú dva takéto podobné názvy pre to isté územie, ale aj mnoho ďalších informácií, sa dozviete v článku s rovnomenným názvom. Do ďalekej krajiny nás zavedie aj ďalší článok, ktorý sa zaoberá rastlinou, z ktorej sa vyrába jeden z najčastejšie pripravovaných teplých nápojov na svete. Ktorý je to? Dozviete sa to v článku Etiópska rastlina, ktorá dobyla svet.

V seriáli Rastliny okolo nás sa v tomto čísle časopisu v článku Byliny zelené i v zime budeme venovať trojici rastlín, ktoré môžete nájsť zelené aj v zime – spoločne spoznáme sladič obyčajný, kopytník európsky a mliečnik mandľovitý.

V článku Prekvapenia v živočíšnej ríši – motýle II. budeme pokračovať v seriáli z predchádzajúceho čísla a opäť si priblížime zaujímavé premeny niektorých motýľov.

Matematike sa v tomto čísle venujeme nielen v článku s úlohami z korešpondenčnej súťaže časopisu MATMIX, krátkom článku s citátmi O matematike a matematikoch,  ale aj v seriáli o osobnostiach, kde si priblížime život a dielo Carla Friedricha Gaussa – klasika i modernistu matematiky.

Druhý článok o osobnostiach vedy a techniky sa venuje Guglielmovi Marconimu – priekopníkovi rádiotelegrafie.

Jeseň je tradične aj obdobím oceňovania úspešných žiakov v rôznych súťažiach – v tomto čísle časopisu prinášame reportáž z Festivalu vedy a techniky 2017.

V neposlednom rade vám prinášame aj zadania 2. série súťažných úloh 11. ročníka našej korešpondenčnej súťaže a veríme, že sa do nej opäť zapojíte.

Prajem vám príjemné prežitie vianočných sviatkov a úspešný vstup do nového roka 2018.

Martin Hriňák