Úvodník 36. čísla

Článok v pdf

Je tu rok 2018 a s ním dvanásty ročník nášho časopisu. Aj v tomto čísle máme pre vás množstvo zaujímavých článkov z rôznych oblastí vedy a techniky.

Úvodným článkom tohto čísla je článok o Charlesovi Messierovi, tvorcovi prvého katalógu hmlovín a hviezdokôp. Ak vás astronómia zaujíma a viete sa orientovať na oblohe, prinášame vám aj údaje o zaujímavých objektoch, ktoré na nej môžete pozorovať aj vy.

Seriál Prekvapenia v živočíšnej ríši sa v tomto čísle venuje stavbám živočíchov – je veľmi zaujímavé sledovať, čo dokáže vytvoriť taký malý hmyz, akým sú termity, osy či pavúky. Ak ste videli vo svojom okolí tiež nejaký zaujímavý objekt vytvorený hmyzom či inými živočíchmi, budeme radi, ak nám o ňom napíšete a pošlete jeho fotografie.

V článku Dreviny s bielym tanierovitým súkvetím spoznáte tri rastliny, ktoré spája farba a tvar ich súkvetia. Ide o kalinu obyčajnú, bazu čiernu a jarabinu vtáčiu. Niektoré z nich možno aj každodenne míňate pri ceste do školy bez toho, aby ste sa o ne bližšie zaujímali. V tomto článku teraz zistíte, čím sú tieto rastliny zaujímavé a dôležité.

Pre záujemcov o živočíšnu ríšu prinášame článok o morke domácej, ktorá je nielen zaujímavá svojím vzhľadom a správaním, ale poskytuje nám aj chutné a zdravé mäso.

Druhou osobnosťou, ktorej sa venujeme v tomto čísle časopisu, je Max Planck, vyhľadávač absolútnych zákonov. Tento fyzik zaviedol do súčasnej modernej fyziky niekoľko veľmi dôležitých pojmov, bez ktorých by sme si modernú fyziku ani nedokázali predstaviť.

Korešpondenčná súťaž časopisu MATMIX pokračuje aj v tomto roku a prinášame vám riešenia druhej série súťažných úloh a zadania tretej série súťažných úloh. Vyskúšajte si svoje schopnosti v ich riešení a zašlite nám svoje výsledky. My vám ich opravíme a na našom webe a na webe časopisu MATMIX nájdete potom výsledky svojej práce.

V korešpondenčnej súťaži nášho časopisu máme za sebou prvé dve kolá, výsledky po dvoch sériách vám prinášame v časopise. Ak by ste si chceli pozrieť podrobnejšie výsledkové listiny s bodovým ziskom za jednotlivé úlohy, navštívte našu webovú stránku a v archíve článkov tohto čísla ich nájdete. Prinášame vám aj správne odpovede a vzorové riešenia úloh oboch súťažných sérií úloh. Vzhľadom na váš záujem o súťaž sme sa rozhodli zverejniť aj úlohy tretej, bonusovej série, ktoré vám prinášame na 28. strane časopisu. Verím, že vás aj tieto úlohy zaujmú a zašlete nám ich riešenia.

Na poslednej strane obálky nájdete niekoľko zaujímavostí zo sveta vedy a techniky. Ak vás zaujali, sledujte náš web a náš profil na Facebooku a dozviete sa viac.

Maturantom prajeme veľa úspechov pri skladaní skúšok dospelosti a mladším žiakov veľa úspechov pri uzatváraní známok.

Martin Hriňák