Úvodník 37. čísla

Článok v pdf

Je tu leto a s ním prišla aj zmena loga nášho časopisu. Ako ste si iste všimli, upravili sme ho na titulnej strane. Ktoré logo sa vám páči viac? To nové, alebo to pôvodné (ktoré sa nachádza ešte napríklad hneď vľavo)?

V časopise vám prinášame výsledky korešpondenčnej súťaže – jej celkovým víťazom sa stal Jozef Píľa z Levoče. Týmto mu srdečne gratulujeme a jemu aj ďalším úspešným riešiteľom zasielame vecné ceny. V budúcom školskom roku budeme pokračovať s korešpondenčnou súťažou aj naďalej, takže máte možnosť sa jej zúčastniť opäť.

Tento rok taktiež vyhlasujeme 11. ročník fotografickej súťaže, pravidlá ostávajú rovnaké ako po minulé roky – súťaže sa môžu zúčastniť všetci odberatelia časopisu  Mladý vedec. Do súťaže môže jedna osoba zaslať maximálne päť fotografií. Zapojením sa do súťaže súhlasíte so zverejnením svojich fotografií na stránkach časopisu, na sociálnych sieťach a na webových stránkach časopisu Mladý vedec bez nároku na honorár. Svoje fotografie v rozlíšení minimálne 1024 x 768 bodov nám zasielajte do 15. septembra 2018 e-mailom na našu adresu Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript. . Ku každej zasielanej fotografii pripojte jej názov, meno autora a kontaktné údaje. V prípade akýchkoľvek otázok nás kontaktujte na vyššie uvedenej e-mailovej adrese.

Podmienky pre objednávanie časopisu ostávajú rovnaké ako v minulom školskom roku – objednávky nám zasielajte na našu adresu Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript. .

V tomto čísle časopisu nájdete článok o Kanárskych ostrovoch, ktorý je úvodom do krátkeho seriálu o týchto ostrovoch. Možno ste ich toto leto navštívili aj vy. Z biológie sa v rámci zoológie venujeme motýľom a živočíchom, ktoré nás upútajú svojím netradičným sfarbením. Z botaniky sme sa zamerali na dve rastliny – tôňovku dvojlistú a jarmanku väčšiu.

Z matematiky sa okrem riešení 3. série korešpondenčnej súťaže časopisu MATMIX venujeme aj paradoxom pravdepodobnosti a štatistiky, kde uvidíte, že ani v matematike nemusí byť všetko na prvý pohľad také jasné, ako sa zdá.

Seriál o osobnostiach vedy a techniky sa v tomto čísle časopisu venuje menej známemu Victorovi Frederickovi Weisskopfovi a žiakom škôl oveľa známejšiemu Jamesovi Prescottovi Jouleovi, ktorý objavil rovnosť tepla a mechanickej práce.

Z chémie sa dozviete, kto a za čo získal Nobelovu cena za chémiu za rok 2017.

Na záver sme pre vás pripravili aj krátku reportáž zo záverečného sústredenia najlepších riešiteľov korešpondenčného seminára Labák. Ide o zaujímavú súťaž, do ktorej vám odporúčame sa zapojiť. Pri jej riešení sa dozviete veľa nových poznatkov a na záverečnom sústredení môžete stretnúť kamarátov, ktorí majú podobné záujmy ako vy.

Prajem vám príjemne a užitočne strávené prázdniny a verím, že sa na stránkach časopisu opäť stretneme aj v novom školskom roku 2018/2019.

Martin Hriňák