Úvodník 39. čísla

Článok v pdf

Vianoce sa nám nerozlučne spájajú so snehom, aj keď v posledných rokoch ho na Slovensku až tak nevídame. Zaznieva veľa hlasov, ktoré tvrdia, že je to kvôli globálnemu otepľovaniu a podobne. Historické dáta však ukazujú, že v našich zemepisných šírkach ide o zvyčajné počasie v tomto čase – práve v čase Vianoc k nám zvyčajne dorazí vlna teplejšieho počasia, ktorá spôsobí, že aj to málo snehu sa roztopí. Ale na druhej strane po nej prichádza v januári a februári niekoľko vĺn chladného počasia, ktoré nám snehové zrážky prinesú. My vám v tomto čísle časopisu prinášame opäť niekoľko zaujímavých článkov z rôznych oblastí vedy a techniky.

Koniec roka je v oblasti vedy spojený s odovzdávaním viacerých cien. Najvýznamnejšími sú Nobelove ceny. V tomto čísle časopisu si môžete prečítať krátku informáciu o udelených Nobelových cenách a podrobnejšiu informáciu o Nobelovej cene za fyziku, ktorú získali Arthur Ashkin, Gérard Mourou a Donna Stricklandová za priekopnícke objavy v oblasti laserovej fyziky.

Fyzike sa venuje aj článok Christian Andreas Doppler – našiel spôsob, ako merať pozemské i vesmírne rýchlosti, v ktorom si priblížime tzv. Dopplerov efekt, vďaka ktorému fungujú aj napríklad merače rýchlosti a rôzne iné prístroje. Ďalšími dvoma osobnosťami tohto čísla časopisu sú John von Neumann – teoretický i praktický matematik a Johann Gregor Mendel – nedocenený priekopník genetiky. S prvým sú spojené zariadenia, ktoré vnímame každý deň a bez ktorých si život dnes nevieme ani predstaviť. Sú to počítače. Gregor Mendel opísal základné zákony genetiky, vďaka ktorým sme na svete aj my.

Z botaniky si priblížime imelovník biely, ranostaj pestrý a ľadenec rožkatý – rastliny, ktoré môžete bežne vidieť aj vo svojom okolí. Zo živočíšnej ríše za zameriame na niekoľko zaujímavých druhov žralokov, ktorých výzor nás pobaví i vystraší, a na krásne motýle – vidlochvosty.

Z matematiky vám prinášame riešenia prvej série a zadania druhej série súťažných úloh korešpondenčnej súťaže časopisu MATMIX a tri úlohy z pravdepodobnosti, ktorých riešenie vás určite zaujme, keďže nejde o klasické školské úlohy z tejto oblasti.

Sme radi, že ste sa opäť zapojili aj do našej korešpondenčnej súťaže, prinášame vám riešenia prvej série, zadania druhej série a aj výsledkovú listinu po prvej sérii súťažných úloh.

Pri plánovaní obsahu časopisu na budúci rok uvítame vaše návrhy a námety na články – napíšte nám na našu e-mailovú adresu Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript. , aké témy vás zaujímajú. Zo zaslaných námetov vyžrebujeme jedného výhercu, ktorému venujeme ročné elektronické predplatné časopisu. Tešíme sa na vaše návrhy.

Martin Hriňák