Úvodník 9. čísla

Po letnej prestávke sa opäť stretávame na stránkach nášho časopisu. Máme síce drobné oneskorenie oproti plánovanému októbru, za čo sa vám ospravedlňujeme, avšak máme pre vás aj dobrú správu – vďaka podpore z Agentúry na podporu výskumu a vývoja bude najbližšie tri roky časopis Mladý vedec zdarma distribuovaný na všetky základné a stredné školy na Slovensku, ktoré o časopis prejavia záujem.

Prvé číslo zasielame na všetky školy v dvoch exemplároch, ďalšie čísla však už budeme zasielať len na tie školy, ktoré oň prejavia záujem, v počte jeden exemplár na školu zdarma. Ak máte záujem o ich odoberanie, je potrebné zaregistrovať sa na stránke www.mladyvedec.sk/objednavky. Ak máte záujem o odoberanie viacerých časopisov (okrem jedného bezplatného), môžete si ich objednať v cene 1 euro za jedno číslo na uvedenej stránke. Podrobnosti o spôsobe objednávania časopisu nájdete na poslednej strane časopisu.

 

Počas prázdnin sme zrealizovali výlet na Devínsku Kobylu. Počasie nám vyšlo, výhľad bol tiež výborný a všetkým zúčastneným sa výlet páčil. Ak máte vo svojom okolí nejakú zaujímavosť, napíšte nám do redakcie a možno ďalší výlet uskutočníme práve tam. Do fotografickej súťaže sme dostali 54 súťažných prác. Z nich sme sa rozhodli oceniť 6, ktoré aj zverejňujeme na 4. strane obálky.

Toto číslo začíname biologicky – článkami o zvieratách z vodného prostredia – rakoch a žabách. Z botaniky sa venujeme skvostom v rastlinnej ríši, ale aj rastlinám, ktoré vídame bežne okolo seba a častokrát ani netušíme, ako sa nazývajú a čo sa v nich skrýva. Z geografie sa v tomto čísle venujeme vzdialenej Malte a jej špecifikám. Z informatiky sa venujeme vyhľadávacím algoritmom, ktoré, ak nefungujú správne, môžu dobre precvičiť všetky vaše svaly, ktorým sa venujeme v samostatnom článku. Osobnosťou tohto čísla sa stal Jur Hronec, ktorý zomrel pred päťdesiatimi rokmi.

Nový seriál článkov, s ktorým sa budete stretať niekoľko najbližších čísel časopisu, sa bude venovať slovenským jaskyniam. V tomto čísle začíname najzápadnejšími – Harmaneckou jaskyňou a jaskyňou Driny.

V tomto čísle predstavujeme aj jednu zaujímavú kartovú hru – bridž, v ktorej náhoda nehrá žiadnu rolu. Po krátkom predstavení tejto hry chceme v ďalších číslach pokračovať v článkoch, ktorými budete postupne rozvíjať svoje bridžové myslenie.

V týchto dňoch sa začína aj veľa rôznych súťaží. Jednou z nich je aj korešpondenčná súťaž nášho časopisu. Dúfame, že sa do nej vo veľkom zapojíte a zmeriate si sily s ostatnými čitateľmi. Okrem tejto súťaže vám prinášame aj zadania Fyzikálnej olympiády, Prírodovedného seminára, informácie o Medzinárodnej olympiáde v informatike a aktivitách Slovenskej agentúry životného prostredia. Predstavujeme vám aj matematický časopis MATMIX, do ktorého korešpondenčnej súťaže sa môžete tiež práve v týchto dňoch zapojiť.

S prianím príjemného prežitia blížiacich sa Vianoc a očakávaním jubilejného desiateho číslo časopisu, ktoré vyjde koncom februára, sa s vami lúči

Martin Hriňák