Vtipné vynálezy

Knižnica so schodmi

Pre nižších ľudí, ktorí nedosiahnu na najvyššie poličky v skrinkách, je určená práve táto knižnica. Tri najnižšie poličky totiž slúžia aj ako schody, ktoré si môžete vytiahnuť a vyjsť po nich nahor a dostať sa tak k najvyšším poličkám.

Zdroje: http://gadgets.zive.cz/index.php?q=node/3873

http://www.dannykuo.com/

Elektrický dvanásťsten

Zaujímavým riešením potreby veľkého množstva elektrických zásuviek je tento dvanásťsten E-Ball. Ide o predlžovaciu šnúru s 12 zásuvkami, ktoré pri položení na stole síce nevyužijete všetky, ale po zavesení na pripravenom očku na privádzacom kábli už áno. Tento veľmi zaujímavo spracovaný výrobok však u nás zatiaľ v obchodoch nedostanete.

Zdroj: http://gadgets.zive.cz/index.php?q=node/3695

Robot prieskumník

Chcete skúmať na diaľku neprístupný terén alebo chcete mať prehľad, čo sa deje doma, keď tam práve nie ste? Chcete zistiť, čo máte pod posteľou alebo za skriňou a nechce sa vám ich presúvať? Možno práve tento malý robot – prieskumník splní vaše požiadavky. Jeho rozmery sú 12x10x8 cm a obsahuje 1 000 MIPS 500MHz Blackfin BF537 procesor a 1,3 megapixlovú videokameru s maximálnym rozlíšením 1280x1024. Na pripojenie k počítaču používa 802.11b/g wi‑fi pripojenie.

Ovládanie robota je prostredníctvom konzoly naprogramovanej v Jave (na obrázku). Programový balík obsahuje webový server, pomocou ktorého môžete ovládať robota z ľubovoľného miesta na svete prostredníctvom webového prehliadača, ale aj priamo z počítača. Robota môžete naprogramovať podľa vlastnej fantázie v jazyku C, pretože zdrojový kód je voľne šíriteľný pod GPL a máte k nemu plný prístup a môžete si ho ľubovoľne upravovať. Pre menej zdatných užívateľov sú k dispozícii sú aj programy od iných firiem.

Dosah wi-fi je v budove 100 metrov a na voľnom priestranstve dokonca až 1 000 metrov. Robot sa dokáže pohybovať rýchlosťou 20 až 40 centimetrov za sekundu a na jedno nabitie sa vydrží pohybovať a snímať okolie až štyri hodiny. Tento robot má veľa pozitívnych stránok, negatívom je však jeho cena – je to približne 350 eur.

Zdroje: http://gadgets.zive.cz/?q=node/4295

http://www.thinkgeek.com/geektoys/rc/8698/

Zaujímavá kapucňa

Ak často cestujete, určite oceníte túto kapucňu, ktorú si môžete nafúknuť a získať tak pohodlný vankúš. Navyše obsahuje aj praktickú pásku na oči, takže vám počas spánku nebude vadiť ani denné svetlo. Tento koncept je záverečnou prácou Rahel Ritchie v Karlsruhe. Zatiaľ sa síce nevyrába, avšak domáci majstri si ju môžu vyrobiť sami doma.

Zdroje: http://gadgets.zive.cz/?q=node/4196

http://www.rahelritchie.com/index.php?/projects/ never-stop-a-rolling-stone-product/

Sledovacie auto


Chcete mať pocit, že sedíte v kabíne vášho autíčka na diaľkové ovládanie? Robot prieskumník z predchádzajúceho článku toho dokázal veľa, toto autíčko však dokáže ešte viac. Umožní vám sledovať okolie presne tak, ako keby ste sedeli priamo v ňom.

Obsahuje totiž VGA kameru, ktorá sníma okolie a získaný obraz prenáša do špeciálnych okuliarov, ktoré vám navodia skutočne reálny zážitok z jazdy.

Kamera v aute je s nimi obojsmerne prepojená a môže sa otáčať, takže reaguje na pohyby vašej hlavy – ak otočíte hlavou doľava, aj kamera sa otočí v tomto smere a získate nový pohľad z auta. Navyše získate aj stereo zvuk. Všetko má aj svoju cenu – toto autíčko stojí približne 740 eur, avšak za túto cenu ho aspoň dostanete v peknom kufríku.

Zdroje: http://gadgets.zive.cz/index.php?q=node/3713

http://www.red5.co.uk/VTS-Camera-Car-VGA- Resolution-pr-536.html

Rovio wi-fi robot

Tretím robotom, ktorý si v tejto rubrike ukážeme, je Rovio wi-fi robot. Poskytuje možnosť vzdialeného prístupu cez internet a domácu wi-fi sieť. Okrem prenosu obrazu umožňuje nielen vytváranie fotografií, ale aj prenos zvuku oboma smermi, pretože má zabudovaný mikrofón aj reproduktor. Kamera môže byť nastavená v troch polohách – v najnižšej (na obrázku hore), zvýšenej (na obrázku na konci článku) a šikmej pod uhlom 40°. Tieto možnosti slúžia na nasmerovanie tam, kam potrebujete. Negatívom tejto kamery je však jej nízka svetelnosť.

Na pohyb po dome, byte či voľnom priestranstve využíva tento robot systém NorthStar, ktorý funguje ako malý domáci GPS systém. Ten umožňuje presne zadefinovať dôležité miesta, popísať trasu, kadiaľ sa má robot automaticky pohybovať, kde má urobiť fotografiu a podobne. Ak odchádzate z domu, môžete si naprogramovať jeho pohyb, pravidelné monitorovanie najdôležitejších častí domu a robot vám v určených časoch bude zasielať žiadané snímky.

Robot je dodávaný s dokovacou stanicou, v ktorej sa dobíja a ktorá obsahuje aj navigačný systém. Stačí jednoduché kliknutie na tlačidlo jeho ovládania a robot ju sám nájde pomocou systému NorthStar a začne dobíjať batérie. Na jedno nabitie vydrží pracovať približne dve hodiny, takže robot po naprogramovaní bez problémov zvládne aj vašu dlhodobú neprítomnosť.

Na pohyb mu slúžia tri všesmerové kolesá, pričom každé z nich má svoj vlastný motor. Robot sa tak dokáže nielen pohybovať ľubovoľným smerom, ale dokáže sa napríklad aj točiť na jednom mieste, takže máte k dispozícii 360-stupňový rozhľad.

Aby ste naň v noci náhodou nešliapli, jeho obrysy sú zvýraznené modrými LED diódami. Jeho cena je najnižšia spomedzi spomínaných robotov – je to približne 285 eur. Vzhľadom na svoju výbavu a schopnosti je tak najlepšou kombináciou z uvedených možností.

Zdroje: http://gadgets.zive.cz/index.php?q=node/3070

http://www.robotsrule.com/html/rovio.php