Z aforizmov profesora matematiky
• Chcieť nájsť pravdu je zásluha, aj keď cestou blúdime.
• Najnebezpečnejšie sú pravdy mierne prekrútené.
• Lepšie je učiť ľudí ako majú myslieť, a nie čo majú myslieť. Tým sa vyhneme mnohým nedorozumeniam.
• Niektorí ľudia si myslia, že je rozumné všetko, čo sa robí s vážnou tvárou.
• Všetci robíme chyby bez rozdielu, len každý robí chyby inak.
• Je mnoho ľudí, ktorí iba čítajú, aby nemuseli myslieť.
• Nič nemôže prispieť pre pokoj duše viac, ako keď nemáme vôbec žiadnu mienku.
• Dobrá pamäť je dobrom, ale schopnosť zabúdať, je často ešte lepším darom od pána boha.
• Človek je tak zdokonaliteľný a skaziteľný, že sa môže stať bláznom z rozumu.
• Som presvedčený, že človek sa v iných ľuďoch nielen miluje, ale aj nenávidí.
• Ten človek bol taký inteligentný, že sa na nič na svete nehodil.
• Existujú ľudia, ktorí majú tak málo odvahy niečo tvrdiť, že sa neodvažujú povedať, že vanie chladný vietor, nech ho akokoľvek pociťujú, pokiaľ predtým nepočuli, že to povedali iní ľudia.
• Dať prednosť veľkému duchu v malom tele znamená uvažovať, ale pre to sa povznesie pramálo ľudí. Na trhu s dobytkom sa upierajú oči na najväčšieho a najtučnejšieho vola.
• Bolo by treba sa naučiť rozoznávať medzi tým, čo človek sám vymyslel, a tým, čo niekde odpíše.
• Ženské oči sú pre mňa takou dôležitou vecou, dívam sa do nich často, myslím si pri tom toho toľko, že keby som bol iba hlavou, dievčatá by pre mňa mohli byť iba očami.
• Keď nehanebník chce, môže vyzerať skromne, ale žiadny skromný človek nemôže vyzerať nehanebne.
• Všetko, čo skutočne múdry človek môže urobiť, je viesť všetko k dobrému cieľu a predsa brať ľudí takých, akí sú.
• Zlaté pravidlo: neposudzovať ľudí podľa ich názoru, ale podľa toho, čo z nich tieto názory urobili.
• Najväčšie šťastie na svete, o ktoré denne úpenlivo žiadam nebesá, je: Aby ma v sile a vo vedomostiach prekonali iba rozumní a cnostní ľudia.
• Aký je človek úbohý, keď má vykonať všetko sám.
• Ak chceš žiť, zvykni si na mizerné počasie a nespravodlivosť ľudí.
• Je to, čo človek môže poznať, práve to, čo poznať má?
• Zapochybuj o všetkom aspoň raz, aj keby to bola veta: Dva krát dva sú štyri.
• Vždy je o jedného hlupáka viac než si myslíme.
• Kniha je ako zrkadlo. Ak sa doň díva osol, nebude sa v ňom odrážať apoštol.
Georg Christoph LICHTENBERG (1. 7. 1742 – 24. 2. 1799), profesor matematiky, fyziky a astronómie v Göttingene, predstaviteľ nemeckého osvietenstva, jeden z najznámejších nemeckých satirických spisovateľov, o ktorom sa Albert Einstein vyjadril: Čudák so záchvatmi skutočnej originality, ktorá vyústila v nesmrteľných básnických výlevoch.
Dušan Jedinák