Zaujímavosti z vedy a techniky
Numerická myš
Numerická myš
Na trhu sa prednedávnom objavila špeciálna myš Adesso AKP-170, ktorú môžete použiť aj ako numerickú klávesnicu. Túto možnosť ocenia hlavne majitelia prenosných počítačov, kde je zadávanie veľkého množstva čísel veľmi nepohodlné. Po odklopení priehľadného krytu sa z myši stáva plnohodnotná numerická klávesnica. Cena tejto myši ešte nebola stanovená.
Zdroj: www.adesso.com/products_detail.asp?productid=363
Hľadač pokladov na diaľkové ovládanie
Hľadač pokladov
Ak túžite zbohatnúť či aspoň nájsť malý poklad, môže vám pri tom pomôcť toto sympatické auto na diaľkové ovládanie. Jeho dĺžka je 23 cm, šírka 27 cm a výška 11 cm, jeho pneumatiky majú priemer 7, resp. 9,5 cm. Nejde však len o hračku, ale aj o auto, ktoré obsahuje detektor kovov. V prípade, že narazíte na niečo kovové, autíčko začne blikať svetlami a pípať. V balení nájdete okrem auta na diaľkové ovládanie aj kovové repliky zlatých mincí, na ktorých si môžete vyskúšať funkčnosť detektora kovov, a príručku od londýnskeho Múzea vedy (London Science Museum), v ktorej je vysvetlený princíp fungovania detektorov kovov. Ale aj ak sa vám často stáva, že strácate drobné kovové predmety, tak toto auto predstavuje jedno z možných riešení vášho problému za necelých 2 000 Sk.
Zdroj: www.drinkstuff.com/products/product.asp?ID=4300
Život mravcov
Mravce
Chcete vidieť, ako žijú a pracujú mravce? Mravčia farma, ktorú môžete mať doma na stole, vám to priblíži. Tento výrobok vychádza z experimentov, ktoré robila NASA v roku 2003, keď zisťovala, ako sa mravce správajú a budujú tunely v prostredí s nízkou gravitáciou. Toto akvárium je naplnené modrým gélom (ale predávajú sa už aj v zelenej a červenej farbe), ktorý poskytuje mravcom všetky potrebné živiny. Mravce, ktoré nie sú súčasťou dodávky, si musíte dokúpiť sami alebo si ich jednoducho chytíte v prírode. Odporúča sa 10 až 20 kusov, ktoré tu vydržia niekoľko mesiacov. Po vymretí celej kolónie si môžete založiť ďalšiu a sledovať, ako sa bude správať a reagovať na tunely predchádzajúcej generácie. Veľkosť akvária je 84x62x19 cm a jeho cena u výrobcu je nižšia ako 500 Sk.
Zdroj: fascinations.com/unique-toys-gifts/antworks.htm
Martin Hriňák