Zaujímavosti vedy a techniky
Zaujímavosti z vedy a techniky.
9-voltová baterka
9-voltová baterka
Táto minibaterka je taká malá, ako len môže byť. Potrebujete len štandardnú 9-voltovú batériu a malý nadstavec na ňu. Tento nadstavec obsahuje trojicu vysokosvietivých LED diód a vypínač, ktorým môžete baterku vypnúť bez toho, aby ste dávali nadstavec dole. S touto baterkou síce nedosvietite na desiatky metrov, avšak na používanie doma úplne postačuje.
CD kompas
CD kompas
Tento na prvý pohľad kompas nie je klasickým kompasom – je to zamaskovaný CD prehrávač, ktorý je vyrobený v duchu známeho filmu Piráti z Karibiku. Zvláda nielen prehrávanie hudobných CD, ale aj CD‑R/RW diskov. Kúpiť si ho môžete už za 600 Sk.
Kopírka prekladajúca japončinu do angličtiny
Kopírka prekladajúca japončinu do angličtiny
Spoločnosť Fuji-Xerox nedávno predstavila prototyp kopírky, ktorá zabezpečuje preklad z japončiny do angličtiny. Do kopírky vložíte papier s textom v japončine a po jeho naskenovaní sa vám vytlačí preklad tohto textu v čínštine, angličtine alebo kórejčine. Preklad funguje, samozrejme, aj opačným smerom. Ako to táto kopírka zvláda? Naskenovaný obrázok pomocou vlastných algoritmov rozdelí na textovú časť, obrázky a čiary. Na textovú časť je aplikovaný program na rozpoznávanie textu, ktorý vytvorí textový dokument. Ten je prostredníctvom internetu zaslaný na server, na ktorom sa text preloží a zašle späť. Na záver sa tento preložený text vloží späť do obrázka a vytlačí. Táto kopírka má široké uplatnenie hlavne vo firmách, kde sa často pracuje vo viacerých jazykoch a v ktorých sú potrebné neustále preklady. Otázkou ostáva už len to, aká je kvalita samotného prekladu...
Pohľad z výšky
Pohľad z výšky
Chcete vidieť svet z vtáčej perspektívy? Za 1500 korún si môžete kúpiť túto video-raketu, ktorá je schopná vyletieť až do výšky 150 metrov a urobiť 12-sekundový videozáznam v rozlíšení 640x480 bodov alebo 3 fotografie počas jedného letu (do pamäte sa ich zmestí 15). Počas letu je kamera orientovaná smerom k zemi. Po dopade rakety si zaznamenané snímky môžete cez USB rozhranie stiahnuť do svojho počítača. Kamera je nárazuvzdorná, takže ju môžete používať opakovane. O pohon sa starajú motory Estes C6-5, ktoré je možné kúpiť v obchodoch pre modelárov alebo cez internet – sada troch motorov vyjde asi na 250 Sk.
Monocykel
Monocykel
Ak chcete zaujať netradičným dopravným prostriedkom, tento monocykel je ten pravý. Poháňaný je výlučne vašimi nohami. Na zabezpečenie vyššej stability sa človek nachádza vnútri kolesa, čím je ťažisko vozidla posunuté nižšie. Tento monocykel je celý ručne vyrobený z ocele, bronzu, mosadze, dubového dreva a kože, má výšku 188 centimetrov a vnútorné ozubené koleso má 238 zubov. Otázkou už len ostáva, či získané pohodlie vám za to stojí – cena tohto monocykla totiž presahuje 300 000 Sk...
Špionážne pero
Špionážne pero
Potrebujete si preniesť údaje tak, aby o tom nik nevedel? Môžete na to použiť napríklad toto špionážne pero. Na prvý pohľad ide o klasické pero, ale po jeho otvorení získavate plnohodnotný USB kľúč, ktorého pamäťovú kapacitu 512 MB môžete rozšíriť aj pomocou SD kariet, pretože toto pero slúži aj ako čítačka týchto kariet. Na obrázkoch môžete vidieť, ako ho môžete používať. Cena takéhoto pera je približne 1200 Sk.
Zvláštny reproduktor
Zvláštny reproduktor
Firma Ferguson Hill predstavila nový typ reproduktorov, ktoré zvládajú plnú reprodukciu zvukov v pásme 150 Hz – 20 kHz. Pre zvuky pod 150 Hz je potrebné pripojiť špeciálnu jednotku. Majú výšku 165 cm, šírku 92 cm a hĺbku 72 cm. Produkujú jedinečný a veľmi čistý zvuk, navyše majú aj nízku spotrebu. Sú vhodné pre hudobných labužníkov, ktorí sú ochotní za tento výstrelok zaplatiť v prepočte takmer pol milióna korún.