Uvodník šiesteho čísla
Tak, ako sa rok pomaly chýli k svojmu koncu, tak sa aj náš projekt Mladý vedec končí. Toto šieste číslo časopisu je posledné, ktoré bolo možné vydať zdarma. Časopis ako taký však možno neskončí a chceli by sme pokračovať v jeho vydávaní aj naďalej, aj keď už nie pod hlavičkou Metodicko-pedagogického centra. Keďže ste oň prejavili veľký záujem, prikladáme v každom balíku jednu objednávku so sprievodným listom a pokynmi. Ak by ste si chceli časopis objednať nezávisle od vašej školy, napíšte nám na adresu Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript. a pošleme vám podrobné informácie. Tie si budete môcť pozrieť aj na našej webovej stránke. Cenu za jedno číslo časopisu sme predbežne stanovili na 30,1260 Sk (1 euro) + poštovné a balné. Tu platí jednoduché heslo – čím viac časopisov si na jednu adresu objednáte, tým lacnejšie vás vyjde poštovné. Ak dosiahne počet objednávok časopisu hranicu rentability jeho vydávania, časopis budeme vydávať. Ak nie, časopis vydávať nebudeme a budeme musieť počkať na nejaký ďalší projekt. Iným možným riešením je nájsť sponzorov a inzerentov, takže ak o nejakých viete, oslovte ich, prosím, alebo nám na nich pošlite kontakt.
V tomto čísle nájdete aj vyhodnotenie korešpondenčnej súťaže – sme radi, že sa vás do nej zapojilo 855, takmer o 250 viac ako v minulom školskom roku. Na druhej strane nás však mrzí veľký počet riešiteľov, ktorí navzájom spolupracovali a odpisovali. Zbytočne ste sa tak pripravili o možnosť získať hodnotné ceny. V článku o korešpondenčnej súťaži nájdete aj niekoľko zaujímavých výrokov, ktoré sme zachytili vo vašich riešeniach. Ich výpovedná hodnota bude o to väčšia, keď si prečítate súvisiacu súťažnú otázku a správnu odpoveď. Najúspešnejším riešiteľom korešpondenčnej súťaže blahoželáme a v priebehu tohto mesiaca im zašleme na školy diplomy, tričká a perá s logom Mladý vedec a pekné knihy. Opravené riešenia zasielame všetkým riešiteľom na školy spolu s týmto číslom časopisu.
V posledných týždňoch sme opäť organizovali prezentačné dni. Zúčastnilo sa ich vyše 2 000 účastníkov z vyše 30 škôl z rôznych kútov z celého Slovenska. Sme radi, že vás tieto prezentácie zaujali a ak bude možnosť, radi sa s vami stretneme aj v budúcom roku. Vzhľadom na váš záujem o prezentované pokusy a videá sme sa rozhodli zverejniť túto časť prezentácie aj s odkazmi na prezentované videá a zaujímavé stránky na našej webovej stránke. Ak budete realizovať niektorý z týchto pokusov a budete mať aj pekné fotografie a videá z neho, zašlite nám ich na adresu Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript. , aby sme sa aj my mohli tešiť z vašich úspechov.
Na tretej strane obálky nájdete vyhodnotenie našej fotografickej súťaže. Rozhodli sme sa oceniť troch autorov fotografií bez vyhlásenia ich poradia. Ostatným účastníkom tejto súťaže ďakujeme za účasť v nej a želáme veľa úspechov v ďaľších podobných súťažiach.
So želaním, aby časopis Mladý vedec vychádzal aj v ďalšom roku, sa s vami lúči
Martin Hriňák