Druhý regionálny turnaj súťaže FIRST LEGO League

V stredu 7. decembra sa uskutoční druhý z tohtoročných regionálnych turnajov najväčšej medzinárodnej robotickej súťaže pre deti a mládež od 9 do 16 rokov. Konať sa bude v Banskej Bystrici.

Po úspešnom regionálnom turnaji v Žiari nad Hronom, z ktorého do semifinále postúpil tím RobotSapiens (ZŠ a MŠ, Ludanice), sa uskutoční ďalší turnaj v Banskej Bystrici. Svoje modely robotov a výskumné projekty predvedú deti vo veku 9-16 rokov v Školskom výpočtovom stredisku CVTI SR a Aule obchodnej akadémie na Tajovského ulici 25. Regionálny organizátor – Centrum vedecko-technických informácií Slovenskej republiky bude hostiť 10 tímov v celkovom počte 73 detí. Turnaj začína otvorením o 9:00 h a končí vyhlásením výsledkov okolo 15:30 h.


V dopoludňajšej časti sa predstavia tímy v kategóriách Robot Design, Prezentácia výskumného projektu a Tímová práca. Popoludní sa budú konať na turnajových stoloch robotické hry (Robot Game). Počas nich sa v časovom limite 150 sekúnd budú snažiť tímy pomocou autonómneho robota vyriešiť čo najviac misií. Harmonogram podujatia nájdete na webovej stránke


http://www.fll.sk/assets/files/archiv/2016/FLL_BB_harmonogram_2016_2017.pdf


Uvidíme, ktorý tím dosiahne najvyšší počet bodov, stane sa víťazným a postúpi do semifinále.

 

V stredu si zmerajú svoje sily tieto tímy:


Registrované tímy (10)

Škola, centrum, klub

Počet súťažiacich (73)

RoboGen

ZŠ TROJKA, Zvolen

10

LegoBot

Základná škola s materskou školou Juraja Slávika Neresnického, Dobrá Niva

9

The Benders

AMAVET klub Lego robotiky 958, Žilina

8

PanaRobots

Gymnázium, Tvrdošín

5

KPZ Roboteam

ZŠ Františka Hrušovského, Kláštor pod Znievom

10

Programista

Základná škola, Trieda SNP 20, Banská Bystrica

5

Larimores

Gymnázium - Gimnázium, Fiľakovo

6

GYMKÁČI

Spojená škola - Gymnázium Mikuláša Galandu, Turčianske Teplice

6

DILONG

ZŠ s MŠ Rudolfa Dilonga, Trstená

7

XLC - Family

Základná škola, Tribečská 1653/22, Topoľčany

7

 

Koncom augusta bola vyhlásená téma tohto ročníka: “ANIMAL ALLIES” – Zvieratá a ľudia, na ktorú nadväzuje aj zadanie výskumného projektu: Nájdite spôsob, ako sa kontakt medzi ľuďmi a zvieratami môže zlepšiť. Celá myšlienka súťaže nie je zameraná iba na robotiku, ale kladie veľký dôraz na rozvoj tímovej spolupráce, analytické myslenie, schopnosti prezentovať svoje vedomosti a kreativitu. Prepája svet vedy a techniky so zábavou.


FIRST LEGO League sa každým rokom rozrastá. V tomto ročníku máme na Slovensku registrovaných 90 tímov. Najlepšie tímy postúpia do semifinálových a finálových kôl, prípadne až na celosvetový festival.


Nárast počtu súťažiacich tímov je možný aj vďaka podpore tímov formou grantu. Tento rok bolo zapožičaných 15 stavebníc LEGO Mindstorms EV3 spolu s nabíjačku, ktoré po splnení určitých podmienok zostanú tímu. Poskytnutie grantu, ale aj ďalšie aktivity, realizujeme vďaka spolupráci s partnermi projektu:


Hlavní partneri: ANASOFT APR, spol. s r.o. a Profesia, spol. s r. o.

Partneri: Nadácia ESET, SWAN, a.s. a EDUXE Slovensko, s.r.o.

Mediálny partner: PC REVUE


Vstup na turnaj je voľný pre širokú verejnosť. Atraktívna je najmä popoludňajšia časť, na ktorú vás srdečne pozývame. Veríme, že atmosféra podujatia sa vyrovná tej v Žiari nad Hronom.


FIRST LEGO League je najväčšia robotická súťaž pre mladých vo veku 9-16 rokov. Zúčastňujú sa jej desaťtísíce detí na celom svete a najlepšie tímy postupujú do ďalších - semifinálových a finálových kôl, prípadne až na celosvetový festival. Každý rok sú zadané nové úlohy a mladí sa vo svojich triedach/kluboch pripravujú v tímoch - postavia a naprogramujú roboty, postavené zo stavebníc LEGO, a trénujú na súťaž. V celej strednej Európe súťaž zastrešuje občianske združenie Hands on Technology. Viac informácií nájdete na www.fll.sk