Zaujímavosti z vedy a techniky
Olympijská vesta
V minulom čísle sme písali o architektonických zaujímavostiach na letných olympijských hrách v Pekingu. Pre športovcov však firma Nike pripravila špeciálnu vestu, ktorá by im mala zabezpečiť príjemný pocit chladu. Vnútorná vrstva obsahuje ľad, resp. časom studenú vodu, vonkajšia vrstva je pokrytá hliníkom, aby zvonku odrážala slnečné lúče a zvnútra zachovávala chlad. Výrobca udáva, že pri nasadení hodinu pred pretekmi vydrží pretekár o 21 % dlhšie oproti tomu, keby vestu nemal. Ak by ste o takúto vestu mali záujem, máte smolu, pretože je určená len športovcom na olympiáde a do bežného predaja sa nedostane.
Vesta
Sprcha do vrecka
Ak budete tráviť leto na stanovačke, na chate alebo ďaleko od vodných nádrží a civilizácie, môžete si so sebou zobrať prenosnú sprchu. Stačí do nej ráno nabrať vodu, zavesiť ju na slnečné miesto a večer si môžete dať teplú sprchu. Jej veľkosť je približne 8 ´15 centimetrov a hmotnosť 120 gramov. Po rozbalení do nej môžete naliať až 10 litrov vody a pri najväčšom prúde vody vám vystačí na 8,5-minútové sprchovanie. Sprcha má aj iné využitie – vak na vodu môžete využiť aj ako vodotesný obal na šatstvo alebo iný materiál. Cena je tiež prijateľná – môžete si ju kúpiť za necelých 500 Sk.
Sprcha
Khet – laserová stolová hra
Khet je jedna z prvých stolových hier, ktoré využívajú lasery. Pozostáva zo základnej dosky, na ktorú sa ukladajú štyri druhy kameňov:
Kamene
Na začiatku hry sú kamene umiestnené do začiatočnej pozície, ktorú si časom môžete meniť. Počas jedného ťahu môže hráč otočiť ľubovoľný kameň o 90° alebo ho presunúť o jedno políčko podľa jednoduchých pravidiel. Po skončení presúvania kameňov jedného hráča sa zapne laserový lúč. Cieľom hry je pomocou odrazov od zrkadlových kameňov (pyramídy a džedy) zasiahnuť lúčom súperovho faraóna. Ak zasiahnete obelisk alebo iný kameň na strane, kde nie je zrkadlo, daný kameň z hry vypadáva. Takže ak si to zle vypočítate, môžete vyradiť aj svojho faraóna a tým prehrať hru. Po vyradení kameňa (či už svojho alebo súperovho) alebo ak lúč zasiahne stenu hracej plochy, pokračuje súper. Cena tejto zaujímavej hry je približne 900 Sk.
Hra