Jaskyňa mŕtvych netopierov alebo dobrodružstvo za pár korún
Jaskyňa mŕtvych netopierov sa nachádza v centrálnej časti hrebeňa Nízkych Tatier v Ďumbierskom krase neďaleko turistického chodníka, ktorý vedie z Trangošky na Chatu Milana Rastislava Štefánika, inak nazývanú aj Chata pod Ďumbierom. Doteraz má objavených celkovo štrnásť poschodí v dvoch paralelných vetvách, z ktorých je sprístupnená najrozsiahlejšia – siedma úroveň v nadmorskej výške 1510 metrov.
Vchod
Každý zo skupiny záujemcov o prehliadku od sprievodcu dostane potrebný speleologický odev a ochrannú prilbu na hlavu s banským osvetlením. Návštevníci sú proti pádu, resp. pošmyknutiu istení lanom. Po takomto materiálnom zabezpečení sa prechádzka podzemnými priestormi môže začať.
Turisti v jaskyni
Návštevníci majú k dispozícii na výber dve trasy. Kratšia trasa „A“ má dĺžku asi 1 km, je elektricky osvetlená a zabezpečená oceľovým lanami a premosteniami. Jej absolvovanie je umožnené aj deťom od šiestich rokov v sprievode rodičov. Trasa „B“ má dĺžku 3 km a je určená iba mimoriadne fyzicky zdatným návštevníkom, pretože musia absolvovať speleologický treking s klasickým lezením.
Priemerná ročná teplota jaskyne dosahuje 3,5 stupňa Celzia, niektoré jej zaľadnené časti však iba jeden stupeň. Do vápencového súvrstvia sú vovrásnené vulkanické horniny kriedového veku červenohnedej alebo zelenej farby. Šošovky achátov majú bieloružový odtieň.
Kostičky
Takmer v celej jaskyni môže návštevník vidieť drobné kostičky netopierov, podľa ktorých táto jaskyňa dostala svoj názov. Ich vek vedci odhadujú asi na 6 000 rokov. V okrajových častiach jaskyne sa nachádzajú zvyšky kostier kún, hlodavcov, medveďa hnedého, ba i kozy.
Vápencové súostrovia
Zlákali vás fotografické zábery? Chcete zažiť dobrodružstvo? Informácie o možnostiach, ako sa dostať na „miesto činu“ i rozšírenú verziu článku si môžete stiahntuť v elektronickej podobe kliknutím na: rozšírená verzia článku.
Danica Božová
Foto: Vladimír Boža
Vápencové súostrovia